Ladislav Jirásek Farmářské mléčné výrobky

V Proseči u Seče nedaleko Sečské přehrady najdete malou farmu Ladislava Jiráska, je to rodinný podnik bez zaměstnanců. Hospodaří na 50 ha půdy a od roku 1990 chová mléčný skot (křížence české straky a holštýna). Kravek je asi 15 a můžete je zahlédnout na louce v údolí za vesnicí. Pokud se jim však nelíbí počasí, jsou schované v salaši.

Od roku 2018 se mléko (asi 300 litrů denně) zpracovává na farmě. Malá mlékárna s prodejnou vznikla na návsi náročnou rekonstrukcí z bývalé obecní školy postavené r. 1880. Vyrábí se zde kefír, řecké jogurty, několik druhů sýrů a tvaroh. Kefír a jogurty opouštějí výrobnu ve vratných sklenicích, tvaroh a sýry (kromě měkkého čerstvého sýru) jsou baleny vakuově ve fólii pro zachování trvanlivosti. Do produktů se nepřidávají žádná aditiva kromě soli, cukru nebo bylinek. Při výrobě sýra se používá syřidlo produkované mikrobiálními organismy. Ovocná složka v jogurtech se připravuje na farmě z lokálního ovoce pouze za přídavku cukru a citrusového pektinu.

Nakoupit si zde můžete po celý týden kromě středy, a to od 8 do 17.30 hod. Otevřeno je i během státních svátků. „Otevřeno“ není úplně to správné slovo, můžete nakouknout pouze vydávacím okénkem a po zazvonění přijde obsluha. Vlivem blízkosti rekreační oblasti Seč je v létě o výrobky mimořádný zájem, je proto vhodné si je předem objednat na webových stránkách (formou e-shopu). Možná jste se již také setkali s opečeným, podivně vrzajícím sýrem báječně smetanové chuti, který mlékárna dodává do několika restaurací.

Mléčné výrobky Ladislava Jiráska používají certifikát ŽELEZNÉ HORY regionální produkt od podzimu roku 2021.

Kefír – zakysaný výrobek z plnotučného mléka ve skleněném zálohovaném obalu o objemu 1 l.

Jogurt bílý či ovocný – zakysaný výrobek z plnotučného mléka, zahuštěný redukcí ze syrovátky ve skleněném záloh. obalu, 320 g, ovocná varianta obsahuje jahody, cukr, pektin.

Tvaroh – měkký, tučný, jemný, balený ve folii, 500 g.

Sýr čerstvý přírodní nebo ochucený – měkký sýr z plnotučného mléka, ochucená varianta obsahuje směs koření na povrchu, balený ve folii cca 300 g.

Sýr zrající přírodní nebo uzený – poloměkký vyzrálý sýr z plnotučného mléka s krémovou texturou, balený vakuově po cca 200 g.

Sýr na opékání – polotvrdý pařený sýr vhodný k tepelné úpravě bez obalování, balený vakuově cca 400 g.


Kontakt

Ladislav Jirásek
538 07 Proseč u Seče 30
jiraskova.marketa@seznam.cz
http://www.syr-sec.cz

f1-12EmailTelefonEshopTrhyProdej ze dvora

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
AKTUALIZACE: Lea Turynová (MAS ŽR) org. 127, 30.08.2022 v 07:43 hodin