Formanská stezka

Krajina našich Železných hor, lidé zde žijící a tvořící, vás svými doteky osloví na každém kroku. „VÍTEJTE I VY“ a pojďte se nechat dotýkat Železnými horami a užívejte si jich.

Pojďte se projít po Formanské stezce, která Vás provede severním okrajem Železných hor. Na osmi unikátních místech se můžete seznámit s certifikovanými výrobci, jejich činností a třeba i ochutnat jejich produkty. Formanská stezka – to je zasilatelství originálních zážitků. Pošli TO dál. Pošli NÁS dál. Na každém místě hledejte miniseriál – slůvka do tajenky. Jen když postupně objevíte celou stezku, dozvíte se odpověď. Když navíc tajenku doručíte do Kanceláře MAS na Náměstí Míru 288 v Heřmanově Městci, čekají Vás pěkné ceny.

Stezka vede, jak po značených cyklostezkách, tak i pěších trasách a je dlouhá necelých 40 km, proto máte i možnost jednotlivá místa navštívit autem. Stezka má svůj začátek v Horeckém Dvoře nedaleko obce Jedousov, kde navštívíte Zemi rytíře Sekolíka a seznámíte se zde s výrobou křížal, s biotechnologiemi Sekol® a ekopanely. Odsud se vydáme do obce Jedousov, odkud pokračujeme dál po červené turistické stezce až do zámeckého areálu v Cholticích, kde si můžeme prohlédnout zámecké prostory a barokní kapli sv. Romedia. Po prohlídce zámku navštívíte zámeckou restauraci pana Josefa Raby, který Vám zde nabídne své speciality. A protože jsme se již posilnili, tak můžeme pokračovat po červené dál Choltickou oborou, přes zříceninu ve Svojšicích, rozhlednu Barborka, až dojdeme do Heřmanova Městce. Kde si zájemci mohou prohlédnout třeba stálou výstavu regionálních výrobků v kanceláři MAS či židovské památky. Od místního zámku se vydáme již po zelené turistické trase přes přírodní park Palác, až do Holiček, kde si prohlédneme jedinečnou farmu Slunečný dvůr. Odsud pokračujeme do Janovic, kde odbočíme na Mladoňovice, a pak dále do Licibořic, kde nás už čeká Babiččin dvoreček, na kterém nás seznámí s domácími zvířaty. Po prohlídce dvorečku pokračujeme přes obec Rabštejn, odkud jdeme po červené do Sobětuch, odkud zaskočíme do vedlejší vesnice Stolany, kde nás čeká zemědělské družstvo, kde ochutnáme čerstvé mléko. Pak se vrátíme do Sobětuch a odtud po červené už míříme nakonec našeho putování do Chrudimi, kde nás čekají poslední dva výrobci MOMO Chrudim a alternativní jídelna Kruh zdraví.

Aktuální akce od uvedených producentů najdete v měsíčním kalendáři akcí Železnohorského regionu, který je ke stažení na webu www.zeleznohorsky-region.cz.

Propagační materiál - skládačka

UMÍSTĚNÍ

ukázat na mapě

Hledej další objekty v okruhu do km
Typ záznamu: Naučná stezka
AKTUALIZACE: uživatel č. 276 org. 127, 21.03.2022 v 13:27 hodin